Prowadzenie księgowości jest wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa i każda branża stawia przed przedsiębiorcami i księgowymi zupełnie odrębną pulę wymagań. Z perspektywy zarządzania dokumentacją, prowadzenia ksiąg, ewidencji czasu pracy, dotrzymywania zobowiązań podatkowych i kadrowo-płacowych oraz wielu innych aspektów wymaganych w ramach prowadzenia księgowości, nikogo nie dziwi fakt że większość przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych lub zatrudnienie własnego księgowego. Co jednak warto wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji i na jakich zasadach opiera się prowadzenie księgowości w firmie transportowej?
Podstawy księgowości dla transportu
Specyfika branży transportowej i logistycznej jest jednym z czynników mających bezpośredni wpływ na poziom skomplikowania wymaganej od przedsiębiorców księgowości. Poza standardowym dla większości przedsiębiorstw obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych, obsługą kadrowo-płacową czy nadzorem nad dokumentami, kluczowymi zadaniami będzie tutaj solidne dopilnowanie kwestii związanych z ewidencją czasu pracy, tak specyficzną dla branży transportowej. Nie każde biuro rachunkowe będzie w stanie podjąć się takiego wyzwania i nie każdy, nawet najbardziej doświadczony księgowy poradzi sobie z zadaniami, jakie stoją przed obsługą księgową w transporcie. Zakres działań będzie obejmował tu między innymi:
- pełną ewidencję czasu pracy na podstawie kart kierowcy, wykresówek i tachografów, niezbędną na potrzeby dokumentacji, ale i lepszego zarządzania firmą,
- obsługę podatkową,
- obsługę kadrowo-płacową,
- obsługę kosztów, w tym przygotowywanie raportów kosztowych,
- rozliczenia z kontrahentami, klientami i pracownikami,
Dodatkowo do obowiązków księgowego w firmie transportowej mogą należeć zadania związane z ubieganiem się o dotacje unijne, zwroty podatkowe, obsługa komunikacji urzędowej, raportowanie czy komunikacja z PIP oraz ITD, w charakterze reprezentanta przedsiębiorstwa.
Dostępne formy prowadzenia księgowości dla firm w branży transportowej
Opisany wyżej zakres usług może być z powodzeniem pomniejszony do realiów małych, lokalnych firm transportowych, jak i dużych przewoźników zajmujących się na co dzień transportem międzynarodowym. W zależności od nakładu pracy, przygotowania samego przedsiębiorcy i pojawiających się wymogów prawnych, w branży transportowej można w dalszym ciągu korzystać z opcji samodzielnego prowadzenia księgowości, zatrudnienia wewnętrznego księgowego w firmie lub współpracy z biurem rachunkowym w oparciu o outsourcing usługi. Każde z rozwiązań będzie miało swoje wady i zalety, które warto rozważyć pod kątem konkretnych wymagań Twojej firmy.
Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie transportowej jest prawdopodobnie najmniej popularnym i najrzadziej wykorzystywanym rozwiązaniem: zakres wymagań związanych z prowadzeniem dokumentacji jest dość szeroki, co z kolei przekłada się na konieczność włożenia wielu godzin na pracę z papierami, komunikację z urzędami, nadzorowanie i wyliczanie kosztów czy ewidencję czasu pracy. Przedsiębiorca skorzysta znacznie więcej, jeśli te same godziny włoży w optymalizację kosztów w firmie transportowej, zarządzanie pracownikami czy pozyskiwanie nowych klientów, a kwestie księgowości zostawi osobom z większym doświadczeniem w tym zakresie.
Zdecydowanie najczęstszą opcją, zarówno dla małych, jak i większych firm, jest obecnie outsourcing. Usługi księgowości dla firm transportowych oferują biura rachunkowe, ale i indywidualni księgowi prowadzący własną działalność gospodarczą i obsługujący firmy w wymiarze kilkunastu godzin miesięczne. Dla księgowych tego typu nie jest konieczne tworzenie nowego stanowiska pracy, ale jednocześnie można mieć pewność, że wszystkie kwestie formalne związane z prowadzeniem dokumentacji zostaną załatwione prawidłowo i na czas.
Szkolenia z zakresu księgowości dla transportu u Ambasadora Polskiego Transportu
Jako specjaliści i wieloletni uczestnicy rynku w branży transportowej wiemy doskonale jakie elementy związane z prowadzeniem działalności są dla wielu przedsiębiorców najtrudniejsze. Księgowość z pewnością należy do tych zadań, których realizacja wymaga dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów, bieżącego śledzenia zmieniającego się prawa, a także szerokich umiejętności analitycznych niezbędnych do pracy z dokumentacją księgową. Zarówno tym, którzy korzystają na co dzień z usług księgowej lub biura rachunkowego, jak i przedsiębiorcom starającym się samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy polecamy szkolenia organizowane przez Ambasadora Polskiego Transportu skupiające się szczegółowo na zagadnieniach niezbędnych do zrozumienia w kontekście księgowości w firmie transportowej.
Jaka tematyka może być poruszana podczas tego typu szkoleń? Ich zawartość zawsze dopasowujemy indywidualnie do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, starając się przygotować przebieg szkolenia pod kątem konkretnych problemów i ich rozwiązań. Pomagamy w wyborze najlepszej formy prowadzenia księgowości, przedstawiamy dostępne na rynku opcje i wprowadzamy w ciekawe, często niespodziewane niuanse księgowości, które mogą przesądzić o podjęciu decyzji najlepszej dla Twojej działalności.